V ovzduší je zvýšené množství jedovatého prachu

Napsal(a)

Prašnost se začala zvyšovat v úterý večer. Nejvyšších hodnot dosáhla v časných ranních hodinách. Stanice ve Věřňovicích poblíž Bohumína zaznamenala ve 3 hodiny ráno 340 mikrogramů prachových části o velikosti zrna do 10 mikrometrů v metru krychlovém vzduchu.

V sousedním Polsku na tom byli ještě hůře. V městě Rybnik ve stejné době naměřili 538 mikrometrů.

Podle předpovědi meteorologů mají být rozptylové podmínky přes den dobré, večer se však očekává opětovné zhoršení.

Předpověď se potvrdila a vlivem teplotní inverze se ve středu večer začaly hodnoty prašnosti opět zvyšovat. Postupně se projevil vliv uhelných tepláren a domácích kotlů na tuhá paliva. Už po 18. hodině dýchali zvýšené množství prachových částic lidé v Ostravě, Bílovci, Havířově či Rychvaldě. Ve 20 hodin bylo v Radvanicích bylo naměřeno 280 mikrogramů, v Rychvaldě 245 mikrogramů. Ve 22 hodin naměřila stanice ve Věřňovicích 320 mikrogramů. Na polské straně bylo ještě hůř, když v městě Rybnik bylo naměřeno 401 mikrogramů. Ptrašnost kulminovala ve čtvrtek kolem 2. hodiny ranní. Ve věřňovicích bylo 361 mikrogramů a do rána se hodnoty pomalu snižovaly, přesto ještě v 6 hodin bylo naměřeno 250 mikrogramů. Pro srovnání, v polském Rybniku bylo v noci více než 700 mikrogramů prachu.  
Na většině stanic dopoledne klesly hodnoty pod 100 mikrogramů.  

Jedná se o první významnější smogovou situaci nadcházející sezony. Žádné regulační opatření ovšem zatím přijato nebylo. Nejsou k tomu dány podmínky. 

Pro polétavý prach platí limit 50 mikrogramů stanovený pro měřené 24hodinové koncentrace. Tyto hodnoty ve středu ráno stále stoupaly, když v 8 hodin překračovaly 120 mikrogramů. Pro mnohem důležitější okamžité hodnoty znečištění však žádný limit stanoven není.  

Aktuální informace o znečištění ovzduší

Jak neviditelný prach škodí lidskému zdraví

Monitorovací stanice v regionu ve svých filtrech zachycují prachové částice o velikosti 10, 2,5 a některé i 1 mikrometru. Oficiální limit je stanoven pouze pro tzv. prašný aerosol s částicemi velikosti 10 mikrometrů, a to pouze ve 24hodinových průměrných hodinách. To často způsobuje, že zveřejňované 24hodinové koncentrace jsou sice číselně velmi vysoké, ve skutečnosti je však už vzduch čistý a stejně tak tomu bývá i naopak. 

Prachové částice různých velikostí obsahují v průmyslových oblastech těžké kovy a jedy. Agresivnější jsou přitom menší částice, které pronikají hlouběji do organismu. Zatímco prach PM10 je při vdechování zachycen už na sliznicích v horní části cest dýchacích a do organismu se dostává spíše polykáním, PM2,5 proniká až do plic, kde se usazuje. V obou případech pak škodlivé látky ovlivňují zdraví člověka podporou vzniku nemocí nebo komplikováním už probíhajícího onemocnění.

Co obsahuje prach čtěte ZDE

Ochrana před prachem?

Hygienici a lékaři doporučují v době zvýšeného znečistění ovzduší hlavně lidem starším, dětem a nemocným omezit pobyt venku, včetně aktivního sportování. Větrat vnitřní obytné nebo pracovní prostory by se mělo jen krátce a intenzivně.

Smog může vyvolat především dýchací obtíže. Doporučuje se zvýšit přísun vitamínů, zejména vitamínu C, nekouřit, vyhýbat se zakouřeným prostorám.

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.