Informace z 13. zasedání zastupitelstva města

Napsal(a)

Na svou funkci radního, předsedu finančního výboru a mandát člena zastupitelstva rezignoval dlouholetý zastupitel Jiří Absolón. Stalo se tak ve středu 15. března na pravidelném 13. zasedání zastupitelstva města Rychvald.

Na uvolněné místo v radě byl zvolen David Kubas. Předsedou finančního výboru byl zvolen Ladislav Sitko. Mandát podle zákona přechází na dalšího zvoleného zastupitelé na kandidátce a tím je Pavel Kowolowski.

První diskuse nastala okolo výše příspěvku pro Spolek rodičů při ZŠ Rychvald (dříve SRPŠ), na kterou upozornil předseda kontrolního výboru Miroslav Pěgřímek. Tento spolek jako jediný nedostal dotaci, o kterou žádal v plné výši. Argument, že jde o nový neznámý spolek, který musí nejprve prokázat, že něco dělá, neprošel.

Zastupitelé se nakonec dohodli na tom, že pokud nebudou souhlasit s výši dotace, mohou požádat o dotaci znovu a rada a finanční výbor posoudí žádost znovu.

Nejvyšší dotaci obdržela náboženská obec Církve československé husitské v Rychvaldu ve výši 500.000, Kč. na opravu krovů a plechů střechy věže.

Zastupitelé, ale i občané byli seznámení s bezpečnostní situaci ve městě, a to jak ze strany městské Policie Bohumín, která zde vykonává službu, ale i policie České Republiky.

Jak z hodnocení vyplynulo, největším problémem se stala situace v dopravě, zejména přestupky páchající řidiči a nejčastější prohřešek? Rychlost.

Opět bylo přislíbeno častější měření rychlostí. Bohužel ne vždy lze měřit rychlost v místech, kde by si to občané představovali. Příkladem takového to nevhodného místa je například část komunikace od křižovatky na hřiště Slávoje Rychvald po návrší. Bezpečné místo musí být jednak pro policistu, který provádí měření, tak místo, kde se provádí likvidace přestupků.

Další z možností je instalace radarů pro úsekové měření rychlostí. I taková myšlenka na zastupitelstvu padla.

Občany, jak vidno trápí i dopravní situace u Rychvaldské pekárny, a to zejména v době špiček což bývá před víkendem.

Co se týče páchání trestné činnosti na území Rychvaldu, lze obecně hovořit, že pokud nedošlo u některých trestných činů k poklesu, tak se drží na zhruba stejných číslech.

Nejvyšší objasněnost TČ je u násilné trestné činnosti – 81,58 %, naopak nejmenší objasněnost dosahuje šetření trestného činu krádeže vloupání - 29,37%

Celkově lze bezpečnostní situaci hodnotit jako stabilizovanou.

Dále se jednalo například i o změnách územního plánu, ale i o návrhu města Orlové na změnu katastrálního úřadu a změny hranic obce.

Otevřelo se i téma zubařské ordinace. Městu se nedaří znovuobnovit zubařskou ordinací. Ač je město schopno novému stomatologovi vytvořit dobré podmínky, tak zatím bez úspěchu.

Stejná situace je i v sousedním Bohumíně, kde rovněž zubaři chybějí.

Podrobný průběh zasedání můžete shlédnout na videozáznamu (zveřejněno dne 20.3.2017)

Naposledy změněno Pondělí, 20 March 2017 21:33

2 komentáře

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.