Kontrolní radary už řidiče moc neukázňují

Napsal(a)
Jedním z projednávaných bodů na 13. zasedání zastupitelstva města Rychvald bylo i projednávání bezpečnostní situace ve městě. V příspěvku se zaměřím na vybraný segment bezpečnosti a to dopravu.

Nejvíce odhalovaným přestupkem se stalo „překročení“ povolené rychlostí.

Doposud strážnici Městské policie Bohumín měřili zejména na ulicích Orlovská, Michálkovická, Bohumínská a dále v ulicích s obytnou zónou a tam, kde je rychlost omezená na 30 kilometrů v hodině a méně.

Od nového roku platí změna. Městská policie bude měřit na jiných ulicích.

O jaké ulice se jedná nebylo zatím zastupitelům sděleno. Jednoznačně z měření MP vypadla ulice Bohumínská. Tuto ulici si PČR pohlídá sama.

Z řad občanů zazněl dotaz na řešení dopravní situace dopravními značkami u Rychvaldské pekárny. Zejména v pátek a v sobotu tam dochází velkému zahuštění provozu. Jak to tam v pátek vypadá a jak řidiči respektují dopravní předpisy, na to jsme se podívali s reportážní kamerou.

Během krátké chvilky natáčení na místě hned několik řidičů jelo rychlostí vyšší, než je povolená. A na tabuli se opravdu ukázalo i číslo 90. Takže pro policii důvod k měření.

Jak to vypadá v obytných zónách nebo v místech s omezenou rychlostí ukážeme až se bude v takovýchto místech rychlost měřit. Hodnocení „jel jako blázen“ či „svištěl to tady jako šílenec“ o skutečné rychlosti nic nehovoří.

Otázkou je i, jak zaznělo na zastupitelstvu, řešit situaci úsekovým měřením.

Poměrové měření – jak funguje?

Poměrové neboli úsekové měření je metoda určení průměrné rychlosti vozidla v definovaném úseku komunikace.

Délka tohoto úseku je přesně vyměřena (může být řádově od 100 metrů až do desítek kilometrů). Nainstalované zařízení měří dobu průjezdu každého vozidla tímto úsekem.

Výsledkem je požadovaná průměrná rychlost, která se vypočítává podílem délky úseku a doby jeho průjezdu. 

Zbývalo by pouze vyřešit jak radary zafinacovat a hlavně kam by plynuly vybrané pokuty. A aby se z toho nestal Radarový byznys.

Naposledy změněno Úterý, 21 March 2017 10:12

3 komentáře

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.