Advent nabízí pestrou paletu vánočních radovánek

Napsal(a)

Nasát vánoční atmosféru, koupit nějakou drobnost pro své blízké, setkat se s přáteli. I toto je smyslem tradiční vánočních trhů. Také letos se objeví vánoční městečka ve velkých městech, ty jednodenní i v některých

menších obcích.

dnes 08:00
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník / Josef Pintér

Zatímco Karvinský vánoční jarmark staví na programu pro děti, pohádkách a případně na lidové hudbě, Vánoční městečko v Havířově vsadilo na atraktivní současnou hudební produkci a moderní kapely. V průběhu tak budeme moci slyšet kapelu Divokej Bill, Michala Hrůzu, zpěvačku Tanju, kapelu Jelen, Martu Jandovou, Mirai nebo Wohnout.

Kromě hudby budeme moci v rámci vánočního městečka v Havířově navštívit také mnoho workshopů nebo propagaci organizací ADRA či Armáda spásy. Vánoční strom budou rozsvěcovat v sobotu 1. prosince.

Pro Karvinský vánoční jarmark vytvořily program také děti z karvinských škol a mateřských školek, případně z hudebních kurzů městského domu kultury. Ve velké míře se také podílí sborové studio Permoník a nebude chybět ani rádio Čas Rock a jeho klasická show. Vánoční strom se v Karviné rozsvítí v neděli 9. prosince.

„Atmosféru vánočního jarmarku dokreslí i dobové atrakce jako historická tržnice, kde bude možnost na vlastní oči spatřit lití olova, nebo práci kováře na otevřené výhni, mincovnu a ukázky ražby. Dále bude k vidění ovčinec, zvonička, Ježíškova vánoční pošta a lidé budou moci ochutnat slezskou zabíjačku,“ prozradila Olga Humplíková, ředitelka karvinského městského domu kultury.

V Orlové bude vánoční strom svítit už od 30. listopadu, přičemž dominanta Vánoc bude stát poblíž orlovského městského úřadu. V neděli 2. prosince se pak bude v rámci zahájení času adventního konat v Areálu letního kina v Orlové-Lutyni rozsvícení adventního věnce s doprovodným programem.

V rámci celého okresu se města i obce snaží vyhovět požadavkům a přáním obyvatel a zpříjemnit jim tento čas klidu a pohody. V Českém Těšíně se taktéž vánoční stromek rozsvítí 30. listopadu, opět bude následovat doprovodný program. V Doubravě zase světlo zažehne 8. prosince, součástí programu bude i ohňostroj. A například v Petřvaldu proběhne rozsvícení stejně jako v Havířově 1. prosince.

„V Rychvaldu letos vánoční strom z technických důvodů nebude. Pořádáme pouze živý Betlém 15. prosince na Náměstí Míru,“ řekl starosta Milan Starostka.

Většinu vánočních programů v okrese bude doprovázet současná i lidová hudba, mnoho vystoupení v rámci spolupráce se školami a školkami a také workshopy organizací. Vánoční atmosféra letos do ulic přiláká opět velké množství lidí, kteří chtějí adventní čas trávit společně a kulturně.

Rozsvícení vánočního stromu v jednotlivých obcích
Těrlicko 28. listopadu
Orlová 30. listopadu
Český Těšín 30. listopadu
Chotěbuz 30. listopadu
Havířov 1. prosince
Dolní Lutyně 1. prosince
Petřvald 1. prosince
Albrechtice 1. prosince
Horní Bludovice 1. prosince
Petrovice u Karviné 2. prosince
Horní Suchá 2. prosince
Dětmarovice 7. Prosince
Doubrava 8. prosince
Karviná 9. prosince
Stonava 19. prosince

Autor: Gabriela Stašová

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.