Příspěvky v rubrice Názory - polemika - informace nemusí vyjadřovat stanovisko základní organizace, ale pouze názor autora článku.
RYCHVALD (9. ledna 2018) – Rychvald žije pomocí rodině Řeřichových, které přišla po vánočních svátcích při požáru svého domu o střechu nad hlavou. Do pomoci se zapojili sousedé z celého města, Služby města Rychvald poskytly bezplatně kontejnery i mechanizaci, radní schválili mimořádnou finanční výpomoc a město vyhlásilo veřejnou sbírku.
Již podruhé na rychvaldském umělém hřišti u základní školy odehrál druhý ročník fotbalového turnaje v malé kopané na počest Vladislava Zajíce. Michálkovického rodáka, který v našem městě působil nejen jako hráč, ale i jako trenér, zejména mládeže. Člověka, který sportem žil celý svůj život. Na pořádání letošního ročníku se podílela nejen základní organizace KSČM, ale i TJ Baník Rychvald, za finančního přispění ministerstva školství – krajského úřadu. Kromě rychvaldských celků pozvání přijaly i celky z Bohumína, Dětmarovic a Dolní Lutyně. Turnaj se hrál systémem každý s každým a na sobotním programu bylo 15 utkání. Čestný výkop pak provedla manželka Vladislava Zajíce, Dagmar Zajícová. O úvodní duel se postaraly rychvaldské celky, Baník Rychvald a Slavoj Rychvald. Vítězem turnaje se stali starší žáci z FK Bospor Bohumín. Letos zkrátka proti sobě neměli soupeře a celý turnaj s přehledem zvítězili. O druhé a třetí místo bojoval domácí Slavoj Rychvald s týmem Dolní Lutyně. Slavoj nakonec skončil třetí a minulý vítěz, SK Dětmarovice se musel spokojit se čtvrtým místem. Slavnostního předávání medailí a cen se kromě starostky města Šárky Kapkové účastnila poslankyně Parlamentu ČR Milada Halíkova, která měla nad turnajem patronát a poslanec Parlamentu ČR Leo Luzar. Hlavní cenu, putovní pohár, převzal…
Již skoro měsíc funguje v Moravskoslezském kraji nový informační portál – Internetová televize, prezentující KSČM v Moravskoslezském kraji a dalších organizací a subjektů s KSČM spolupracujících.
Ve středu 14. června proběhlo v kulturním domě v Rychvaldě 15 zasedání Zastupitelstva města Rychvald. Na jednání bylo přítomno 14 zastupitelů, jeden zastupitel, Václav Pavlík byl omluven. Zasedání se neslo v poklidném duchu. Co bylo překvapivé, tak velmi nízká, tedy skoro žádná účast občanů, slovy čtyři občané. Je zřejmé, že v současné době v Rychvaldě již není co řešit a veškeré patróny byly vystříleny v kauze Myslivecká.
Téma levice. Její současný stav a její budoucnost. Jednotlivá témata přednesli předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip, europoslankyně Kateřina Konečná, bývalý ministr zahraničí Jan Kavan, Ekonom SAV Peter Staněk a v rámci návštěvy ČR i generální tajemník komunistické strany Portugalska JERÓNIMO CARVALHO DE SOUSA.
První máj byl vždy a zůstává stále svátkem slušných a pracovitých lidí. Není náhoda, že v současné české republice je to především KSČM, která organizuje prvomájová setkání občanů.V naší zemi v době První republiky i před ní 1. máj vždy představoval symbol boje za sociální a politická práva prostých lidí.V Ostravě se letošní oslavy svátku práce konaly na prostranství mezi Trojhalím a Fórem Nová Karolina.Samotné oslavy ale začaly tradičním prvomájovým průvodem. Při průchodu Masarykovým náměstím neonacisté z Národní obrody účastníky průvodu slovně, ale i fyzicky napadli, ale díky včasnému zásahu policie české republiky, která účastníky od sebe oddělila byl incident rychle ukončen.Průvod poté již nerušeně došel na Novou Karolínu, kde byly oslavy oficiálně zahájeny.Leo Luzar se ve svém vystoupení se nevyhnul ani tématu, které tíží spoustu našich občanů, a to je spravedlivé odměňování za vykonanou práci.Pozdravit spoluobčany přišel i předseda krajského výboru KSČM Moravskoslezského kraje Josef Babka.Organizátoři pamatovali i na ty nejmenší. Připraveny pro ně byly nejrůznější soutěže a atrakce.Na mítinku mohli přítomní rovněž podepsat i připravené petiční archy.V Karviné začaly oslavy Svátku práce již dopoledne.Karviná nebyla jediným místem v okrese, kde se v ten den slavilo.Prvomájové oslavy probíhaly také v Novém Jičíně.Mezi účastníky bylo možné potkat nejen europoslankyně Kateřina…
Již potřetí se děti a jejich rodiče sešli 1. května v areálu tělovýchovné jednoty Baník Rychvald, kde pro ně organizátoři v rámci oslav svátku práce připravili dětské májové dopoledne. Policie české republiky a městská policie Bohumín předvedla ukázku nejen svých služebních vozidel, vybavení, výzbroje a výstroje ale i přístrojů, které policisté při výkonu služby používají. Zájemci si tak například mohli vyzkoušet, jak se obléká a nosí pravá neprůstřelná vesta či jak se pouští a ovládají majáky. Místní skupina Českého červeného kříže z Rychvaldu, která se na akci spolupodílela, připravila zábavnou formou ukázky první pomoci, jako třeba ošetření krvácející rány masáž srdce. Děti, ale i rodiče si také mohly prohlédnout vybavení sanitního vozidla, které na tento den zapůjčil Karvinský červený kříž. Kdo chtěl, mohl se po areálu projet na koníkovi. Přesnou mušku a pevnou ruku potřeboval ten, kdo si šel zastřílet ze vzduchovky na cíl. A že to není snadné, se přesvědčil každý, kdo si to zkusil. K programu patřila i ukázka zásahu rychvaldských dobrovolných hasičů. Tento požár naštěstí nakonec dopadl dobře. Díky profesionální práci rychvaldských dobrovolných hasičů byl oheň bleskurychle uhašen a nestačil tak napáchat žádné další větší škody, a tak byl čas na prohlídku nejen zbrusu nové hasičské stříkačky,…
Hrůzy druhé světové války si ve středu 26. března přišli připomenout lidé v Rychvaldě. U pomníku padlých před Obecním úřadem se konal pietní akt k 72. výročí od ukončení druhé světové války. Vzpomínková akce začala krátce po šestnácté hodině. Po oficiálním přivítání všech hostů a krátkém vystoupení starostky města Šárky Kapkové, začali pak jednotliví zástupci spolků, společenských organizací, politických stran a občanů za doprovodu Dechového orchestru vysoké školy báňské a technické univerzity Ostrava, pokládat k památníku květiny jako vyjádření úcty všem obětem, které během 2. světové války položily životy za naši svobodu. Za KSČM Rychvald kytici položil Miroslav Pěgřimek a Štefan Farkaš. Válka v Rychvaldě skončila v květnu 1945. V zimních měsících 1945 bylo nad Novým stavem sestřeleno sovětské letadlo, ale závěrečné boje se území obce vyhnuly. Na přelomu dubna a května 1945 na Rychvald dopadlo jen několik zbloudilých dělostřeleckých granátů, které však zabily několik lidí. 30. dubna 1945 byla sovětskou Rudou armádou osvobozena Ostrava a následujícího dne 1. května také Rychvald. Rusové se do Rychvaldu dostali při obchvatu Ostravy, proto první z nich přišli do Rychvaldu ze severozápadu od lesa Březinky. Československá správa byla v Rychvaldě obnovena po osvobození 1. května 1945. Pietní akt byl zakončen vypuštěním holubů.
Krásné prožití svátků jara, Velikonoc, pohodu a klid v kruhu rodinném, s přáteli a lidmi, které máte rádi a v neposlední řadě i bohatou pomlázku. Duševní pohodu, zdraví a chvilku odpočinku vám přeje KSČM Rychvald.