Uctění památky obětí 2. světové války

74. Výročí osvobození Československa a ukončení 2. světové války si u památníku u Mětského úřadu v Rychvaldě připomenuli představitelé obce, zástupci společenských organizací, politických stran a veřejnost. Za KSČM kytici květů k památníku položil Miroslav Pěgřímek.

Rychvald byl osvobozen 1. května 1945. Za německé okupace se řada Rychvaldských občanů zapojila do odbojové činnosti, někteří se dostali do Československých jednotek v Anglii.

V Rychvaldě fungovala ilegální skupina Jan Žižka, kterou založil výsadkář vysazený sem ze Sovětského svazu Rudolf Peschel. Byl to sudetský Němec, který se narodil 16. 7. 1913 ve Velkých Albrechticích u Bílovce. Ve skutečnosti se jmenoval Karl Thiel.

Byl členem Komunistické strany Československa a ve 30. letech byl krajským tajemníkem Svazu mladých komunistů. V roce 1939 uprchl do Sovětského svazu. Tam byl vyškolen k ilegální práci a v září 1943 byl společně s Rudolfem Procházkou vysazen leteckým výsadkem v Polsku. Dostal se do Rychvaldu a tady našel úkryt u železničáře Stanislava Valečka na samotě v lesích ve Staňkových dolech. V září 1944 byla jeho skupina prozrazena a gestapem pozatýkaná.

Oběti okupace v Rychvaldě nebyly spojeny pouze s účastí na činnosti organizace Jan Žižka. Popraveni byli i někteří členové Sokola, např. bratři Gurňoškové.

Za odbojovou činnost bylo za dobu okupace popraveno nacisty 17 občanů.

V nacistických věznicích a koncentračních táborech bylo vězněno přes 80 rychvaldských občanů, z toho přes 30 rychvaldských židů. Židé zahynuli všichni, Poláků a Čechů, kteří z Rychvaldu pocházeli, anebo v Rychvaldě bydleli, zahynulo v koncentračních táborech 17, z toho 11 v Osvětimi.