KSČM Rychvald ke zrušení Orlovské nemocnice

Krajská reprezentace složená ze tří stran ANO, ODS a KDU-ČSL prosadila přes odpor občanů, zaměstnanců, ale i odborné veřejnosti a místní samosprávy tzv. optimalizací Orlovské nemocnice, a to v té nejhorší variantě, která byla předložena.

Co táto optimalizace bude pro občana, pacienta znamenat. Jinými slovy ZRUŠENÍ NEMOCNICE.

Nemocnice se přebuduje na LDN a zůstane tam jen několik ambulancí. Veškerá další akutní péče, tedy chirurgie, interna a ortopedie se přestěhuje do Havířova a Karviné.

Skoro 30tisícové město tak přijde o významnou část občanské vybavenosti. Samotná nemocnice nezabezpečuje jen Orlovou, ale spádově zabezpečuje 55-60 tisíc občanů, kteří teď budou muset za akutní péči dojíždět do okolních nemocnic.

Přitom jde o moderní nemocnici, jednu z posledních, která byla v našem kraji postavená. Jen do operačních sálů bylo v nedávné době investováno 15 miliónu korun.

Současná vládnoucí koalice na kraji odmítla vyslyšet názory občanů, kteří byli pro zachování orlovské nemocnice. Nepomohlo ani 11 tisíc podpisů občanů pod petici za zachování nemocnice ani shromáždění zaměstnanců ale i občanů před krajským úřadem v den kdy zastupitelstvo o osudu „špitálu“ jednalo.

Pro zrušení akutní péče v Orlové nakonec po dvouhodinovém jednání zvedlo ruku 34 členů z krajské koalice z hnutí ANO, ODS a KDU-ČSL, čtyři se zdrželi a proti bylo 20 zastupitelů z řad SPD, ČSSD a KSČM.

Krajští zastupitelé zvolení za KSČM tak prokázali, že jim osud občanů a dostupnost zdravotní péče není lhostejná.

Stejný postoj zaujímají i členové naší základní organizace KSČM v Rychvaldě.

Hrozí také, že pokud dojde ke zrušení akutní péče, zaměstnanci opravdu do karvinské nemocnice nepřejdou. Přejdou všude jinde, ale nezajistí personální stabilitu Karviné ani Havířova, jak si představuje pan náměstek GEBAUER. V Orlové se rozpadnou a zmizí dobře fungující a kvalitní týmy, například špičkové ortopedie.

Lékařské týmy a zdravotní personál nejsou vojáci, kterým můžete zavelet, nebo je převelet dle potřeby.

Od listopadu loňského roku odešlo z nemocnice 6-8 lékařů a ani jeden nezamířil do nemocnice v Havířově nebo Karviné. Ze strany vládnoucí koalice v kraji jde o obrovský hazard se zdravím občanů.

Je smutné, že například na zabezpečení dne NATO v Mošnově se v krajské pokladničce našlo skoro 5 miliónu, ale na zabezpečení zdravotní péče nikoliv.

Zatímco za zachování nemocnice bojuje i orlovská radnice o té rychvaldské, přesto že občané rovněž využívají služeb této nemocnice, se to říct nedá. Vedení našeho města zůstalo k otázce zajištění zdravotní péče pro své vlastní občany tzv. „NEUTRÁLNÍ“. Ani ryba ani rak. Nezájem radnice o zájmy obyvatel tohoto města je ale zarážející. Ani Orlovská radnice nemá vůči nemocnici nebo kraji žádné personální ani jiné páky, přesto se za své spoluobčany bijí. Rychvald NIC!!!.

A nic by je to nestálo. Jen slova podpory.